I Världsnaturfondens (www.wwf.se) tidskrift WWF EKO nr 2/2015 har jag bidragit med en bild på fågelbadet jag göt för några år sedan. På näst sista sidan, sidan 23 i tidningen, hittar ni bilden och beskrivningen på hur man steg för steg gör ett fågelbad i betong. Kompisen Lotta och jag gjorde var sitt betongfat med rabarberblad som gjutform. Det var absolut inte krångligt. Men fler än ett har jag inte gjort.
Mitt eget blogginlägg från 2010 hittar ni HÄR. Jag menar att byggnadsvård hör ihop med landskapsvård och omsorg om naturens flora och fauna. Livet är verkligen mångfacetterat! Djupare än bara en yta. .
27/06/2015 kl. 15:08
Vilket jättelikt rabarberblad du måste ha hittat. Har också haft funderingar på att gjuta lite med betong köpte mig till och med en bok, men sen kom jag inte längre.
GillaGilla
27/06/2015 kl. 17:00
Det här var icke svårt att göra Asta!
GillaGilla
27/06/2015 kl. 16:41
Fint fågelbad med naturens egna former! Funderar på om det katterna får ett dukat bord när fåglarna badar? Jag har en stubbe i trädgården där ett fågelbad skulle bli fint men vill inte att grannskapets katter ska kunna få alltför lättfångade byten.
GillaGilla
27/06/2015 kl. 17:02
Annica, det är naturligtvis bra om det finns en buske intill fågelbadet. Det här står på bilden på en stubbe och lite upphöjt – vår katt har låtit bli fåglarna här.
GillaGilla