Minst en, oftast flera, regnskurar varje dag.
Den här sommaren går till min historia som den minst gästvänliga, den minst inställsamma. Och den minst målningsvänliga – åtminstone utomhus och med linoljefärg. Hoppas fasadarbetet blir klart innan frosten kommer. Vi är trots allt förskonade som kan lägga om vår planering. Nu trevligt besök denna vecka, ved brinner i kaminen och kortare utflykter mellan skurarna. Jag ska nog inte klaga.
.
Håller med om att vädret är bedrövligt ur målningssynpunkt men är det någon färg som ändå funkar att måla med mellan skurarna så är det ju just linoljefärg. Kvittar om det öser ner när det är nymålat för färgen rinner inte ändå och vattnet bara pärlar sig och rinner bort.
GillaGilla
Men torktiden, den torktiden. Vi har planerat in annat än enbart vara hemma och måla ;-)
GillaGilla
God sommer deroppe! :-)
GillaGilla
Tack! Hoppas ni har en bra semestersommar…
GillaGilla
Ja som sommaren för två år sedan, då fick vi köpa oss ett partytält så att vi hade någonstans att måla smådelar och ha verktyg i. Vi får hoppas det blir bättre.
GillaGilla
Ja, vi hoppas och redan idag, fredag, ser det bättre ut. Verktyg rostar om de glöms ute, för det är ju inte enbart målning som vi utför.
GillaGilla